Systémové upozornění
Hlavní informace

Vrabec letí do škol je online vzdělávací pořad pro studenty středních škol a druhého stupně základních škol. Smyslem aktivity je podpořit výuku témat jaderné fyziky interaktivní a zábavnou formou. Na pořad se mohou hlásit celé třídy, semináře či jednotlivci.

Termíny vysílání vybíráme na základě Vašich objednávek a časových možnostech reaktoru. Ve formuláři zde vyplňte den v týdnu a čas, který Vám vyhovuje (máte např. hodinu fyziky). V průběhu roku se budeme snažit vysílat v navržené dny a časy. Na Vámi uvedený email budeme zasílat informace o všech reprízách pořadu a odkazy na stream.

Nejbližší vysílání proběhne 6.6.

9:00-9:45

https://youtu.be/_YSWmpQPyL8

10:15 -11:00

https://youtu.be/qQbFRfV7t4U

 

Přibližně 40minutový pořad je vysílán ze školního reaktoru VR-1, který je provozován Fakultou jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze a pořadem provázejí pedagogové z fakulty.  Cílem pořadu je studentům vysvětlit, co je ionizující záření, jaké jsou jeho druhy a možnosti stínění, dále také princip štěpení a fungování jaderného reaktoru. Témata i náročnost byla připravována na základě konzultací s pedagogy středních škol. Vysílání je plánováno jednou měsíčně. Zatím je obsah vysílání každý měsíc stejný, smyslem pravidelného vysílání je lépe se přizpůsobit období, kdy je tato látka probírána na školách. Druhý díl s novým obsahem rozmýšlíme.

Vysílání probíhá youtube streamem, kde mohou posluchači písemně pokládat dotazy. Odkaz bude zaslán na email všem přihlášeným (pedagogové ho poté mohou rozeslat studentům). Časem doplníme ukázkový test, ze kterého lze čerpat inspiraci či ho použít v navazujících hodinách. Záznam z jednoho z vysílání naleznete na YouTube.

Pořad byl připraven ve spolupráci s ČEZ.

Pro potřeby výuky jsme připravili krátký test, který je možné použít po zhlédnutí pořadu.